Boldo Çayı Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Boldo çayı, Şili’ye mahsus dökmeyen bir çalı olan Meksika ve Arjantin gibi diğer Orta ve Güney Amerika ülkelerinde dahi yetişen boldo ağacından ( Peumus boldus ) yapılır. Genellikle dağlık bölgelerde bulunur.

Bu alanlarda, bilhassa hazım problemini tedavi etmek, karaciğeri detoks etmek ve kg kaybını çoğaltmak amacıyla geleneksel tıp olarak tüketilir Genellikle çay günlük olarak tüketilmez. Cesur, nerdeyse tıbbi bir lezzete sahiptir ve yalnızca gerektiğinde, bir çaydan çok bir ilaç gibi tüketilir. 1 fincan (240 mL) sıcak suya aşağı yukarı 1 çorba kaşığı (6 gram) kurutulmuş boldo yaprağı demlenerek hazırlanır.Bazı insanlar boldo çayı, günlük tüketmeyi daha güvenilir duruma getirmek amacıyla yerba mate isimli diğer bir bitkisel çay ila seyreltmeyi tavsiye eder . Bu iki çay türünün eskiden hazırlanmış karışımlarını dahi satın alabilirsiniz. Ek olarak alabilmek amacıyla boldo bitkisinden bir likit ekstrakt satın alabilmek dahi mümkündür.

Boldo Çayı Faydaları

Tarihsel olarak, boldo çayı hazım problemini tedavi etmek ve karaciğer problemlerinin tedavisinde yardımcı olmak amacıyla kullanılmıştır Bununla beraber, çayın bu yahut diğer rastgele bir terapötik maksat amacıyla kullanımını destekleyen bilimsel ispatlar epey sınırlıdır.Güney Amerika’dahi sık sık sarfedilen 13 bitkisel çay üstünde uygulanan bir test tüpü çalışması, boldo çayın en yüksek antioksidan aktivitelerden birine sahip olduğunu buldu. Bu, hücresel hasara niçin olabilecek zararlı bileşikler olan serbest radikallerle savaşma yeteneğine dayanıyordu. Bu, boldo çayı içmenin birtakım antioksidan avantajlar sağlayabileceğini, fakat bilhassa insanlarda daha çok incelemeye gereksinim olduğunu göstermektedir.

Boldo bitkisi ve çayı ayrıyeten ascaridol adı verilen uçucu bir bileşik içerir. Test tüpü ve hayvan çalışmalarında, ascaridol, tropik parazitlerin yol açtığı bir hastalık olan leishmaniasis tedavisinde ümit verici bir potansiyel göstermektedir . Yine dahi daha çok incelemeye gereksinim var Son olarak, çayın dahi kg kaybına yardımcı olduğu argüman ediliyor, fakat bu iddiayı destekleyecek hiç bir delil yok.

Potansiyel negatif yanları

Boldo çayı içmenin birtakım potansiyel dezavantajları vardır.

Varfarin , kan inceltici bir ilaç, diğer kan incelticileri ve kalp ilaçlarını etkileyebilir . Bunlardan rastgele birini tüketiyorsanız, boldo çay içmeden evvela bir sıhhat uzmanıyla görüşün. Boldo çayındaki askaridolün birtakım dezavantajları dahi olur. Büyük dozlarda bitirmek karaciğerinize zarar verebilirken, topikal maruziyet cilt döküntüsüne yol açabilir. Bununla beraber, boldo çayı hazırlarken bunun olması muhtemel değildir.

Videolu Anlatım

Yazar: kepekliekmek

Ekmek hakkında araştırmalar yapan, insanları bilgilendirmeyi seven bir yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir