Ekmek Çeşitleri

Ekmek çeşitleri hakkında bazı araştırmalar yaptık. Mayıs 2020 yılında yayınlanan makaleleri inceledik. Ekmeğin tarihi ve çeşitleri hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Ekmeğin Tarihi Hakkında Bilgiler

Ekmeğin tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İlkel toplumlarda buğdayın kırılarak tüketilmeye çalışılması, Mısırlıların ise maya kullanarak bu konuda ilerlemesi önemli gelişmelerdir. İnanışa göre Mısırlılar döneminde bir fırıncı tarafından ekmek tesadüf eseri mayalandı ve günümüze kadar ilerleyerek geldi. Mısırlılardan sonra Yunanlılar ve Roma İmparatorluğu ekmek yapımında oldukça ilerlediler. Özellikle bu dönemde yumurta ve yağ kullanımı başladı. Yine bilindiği üzere ilk mikser Roma İmparatorluğunda geliştirildi. Böylelikle ekmek halkın ana tüketim maddeleri arasında yerini almış oldu. Orta Çağ Avrupasında ekmeğe ilk kez çavdar katıldı. Yine ilk kez İngilizler tarafından Ekmek Mahkemesi kuruldu. Bu mahkeme ekmeği gramaj ve fiyatı konusunda kararlar aldı. 1870 yılında yaş maya keşfedildi ve ekmek yapımında kullanıldı. Sonuç olarak ekmek, 8 bin yıl öncesinden bugüne farklı toplumlarda gelişerek  sofraların vazgeçilmezi oldu.

Dünyada üç ana ekmek türü vardır:

 • Çok fazla kabaran ve bu nedenden tavada pişirilmesi gerekenler,
 • Çavdar ve Fransız ekmekleri gibi orta hacimli olanlar ve
 • Neredeyse hiç yükselmeyen ve böylece yassı olanlar.

Kepekli ekmek

Kepekli ve buğday unu ekmekleri popülerdir. Kepekli un içeren rastgele bir ekmeğe, kepekli un yüzdesi, ekmeğin karakterize edici bileşeni olduğu amacıyla içerik listesinde gösterildiği sürece ‘kepekli’ olarak adlandırılabilir.

Bunların işlenmesi ak ekmeğinkinden iki şekilde farklıdır. Karıştırma esnasında, optimal hamur kıvamını elde etmek amacıyla eklenen su miktarının arttırılması lazım olur, zira kepekli kepek daha çok su emer. Hamur zayıftır, zira kepek parçacıkları ekmek hamurundaki kuvvetli protein bağlarını parçalar ve bu dahi hamur yapısını zayıflatır. Bu, hamurun yükseldiğinde çökebileceği manasına gelir. Hamuru daha kuvvetli duruma getirmek ve çökmesini durdurmak amacıyla gluten adı verilen extra protein katılır.

Kepekli ekmek, buğdayın kepeği ve tohumunu koruduğu amacıyla ak ekmekten daha yüksek konsantrasyonlarda mineral ve vitamin içerir.

Mükemmel bir rejim lifi kaynağıdır, iki katı ak ekmek ve çok tahıllı ekmeklerden daha çoğunu içerir.

Tahıllı ve kavrulmuş ekmek

Karışık yahut çok tahıllı ekmekler, kepekli, ak yahut çavdar unu karışımından yapılır ve buğday, bal, gluten, yağsız süt katıları, kraker ve kepekli tahıllar ve çavdar, yulaf, mısır, arpa gibi başka tahıllar içerebilir. , pirinç mısır ve tritikale.

Çeşitli tahıllar, yeşillik parçaları, kabuklu yemişler, tohumlar, meyve ve baharatların harmanlanmasıyla çok türlü tahıllar elde edilebilir.

“Hafif” ve “ağır” çok taneli ekmekler vardır.

“Hafif” çok tanecikler, ak ekmeğe benzeri bir açıklığa sahiptir; ufak taneli tahıllar, yulaf yahut ekmekle karıştırılmış başka buğdaylar.

“Ağır” çok taneli ekmekler, ufak hacimli, yoğun dokulu ve yüksek adet konusuna sahiptir.

“Hafif” ekmekler, bileşim bakımından ak ekmeğe benzerken “ağır” ekmekler, kepekli ekmeğe benzeri yahut daha yoğundur.

Tahıllı ekmek, değişik türde tam tahıllar içerir. Kibbled ekmek, ufak parçalara bölünmüş tahıl olan kibbled tahıl içerir. Ekmeğe çavdar, arpa, yulaf, mısır, mısır, soya, yonca ve pirinç gibi pekçok tahıl eklenebilir. Tahıl, karıştırılmadan evvela birkaç saat suya batırılmalıdır zira ekmekteki ıslatılmamış tahıl dişleri kıracak kadar zahmetlidir. Bu ekmeğin ayrıyeten hamuru daha kuvvetli duruma getirmek ve tanelerin extra ağırlığını tutmak amacıyla extra proteine ​​(gluten) gereksinimi vardır.

Çavdar Ekmeği

Çavdar ekmeği, çavdardan uygulanan kepekli bir ekmek yahut çavdar ve buğday unundan meydana gelir. Başlangıçta Avrupa’dahi tasarlanmış ve çok türlü stil ve şekillerde üretilmiştir.

Çavdar unu, bayağı undan farklıdır. Sadece az miktarda hamur kuvvetlendirici protein içerir, bu nedenle cılız hamur üretir. Çavdar unu ayrıyeten nişastayı şekere ayıran daha çok amilaz enzimine sahiptir.

Çavdar hamurları bayağı un hamurundan daha düşük su ila yapılır, bu nedenle serttir ve şekillerini korurlar. Kalıplama, ispatlama ve pişirme işlemlerinin dahi cılız, yapışkan hamuru işlemek amacıyla modifiye edilmesi lazım olur. Çoğu tahıl ve yemek ekmekinde olduğu gibi, hamur mukavemetini çoğaltmak amacıyla birtakım ak un yahut glüten kullanılabilir.

Bu ekmeği yapmanın geleneksel yolu, asitliği çoğaltmak ve amilazı cana kıymak amacıyla birkaç delil adımı içerir. Bu, ekmeğin hamurlu ve yapışkan olmasını engel olur. Ekşi hamur tekniği, ekmeği geleneksel şekilde yapmanın en bilindik yoludur.

Meyve Ekmeği

Meyve ekmekleri, meyvelerin ve çoğunlukla şekerin eklendiği normal bir ekmek tanımı kullanır. Kullanılan bilindik meyveler kuru üzüm, kuş üzümü, hurma, portakal kabuğu ve kayısı gibi kuru meyvelerdir. Paskalya’dahi yenen sıcak çapraz çörekler ve pekçok meyve ekmeği dahi baharat katılır. Ekmeklerin görünümünü ve lezzetini çoğaltmak amacıyla sarfedilen malzemeler arasında tarçın, hindistan cevizi, yumurta yıkama ve şeker / su yıkama yer alır.

Türkiye’de ve Dünyada üretilen ekmek çeşitlerini sizlerle paylaşacağız. Ülke bazlı olarak ele alacak olursak;

 • İtalya: Biova, ciabatta, focaccia, pugliese, tortino, panettone, grissini
 • Fransa: Brioche, croissants, fougasse, epi, pain au levain, boule de meule, cereale, baget
 • Almanya: Pumpernickel, roggenbrot, weisenkeimbrot, krustenbrots, sonnenblumenbrot
 • İngiltere: Batched, bloomer, cornmeal, danish

Ülkemizde tüketilen ekmekler hakkında derlediğimiz bilgiler ise aşağıda yer almaktadır.

tahilli-ekmek

 • Tahıllı Ekmek

Tahıllı ekmek, spor ve diyet yapanların tükettiği ekmek çeşitlerinden biridir. İçerisinde ise çavdar unu, arpa, yulaf, mısır gibi çeşitli tahıllar bulunmaktadır.  Tercihe göre farklı tahıl ürünleri ilave edilebilir. Vitamin ve mineral açısından zengin olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemine faydalı, kalp ve damar hastalıkları açısından riski çok daha azdır.

tam-bugday-ekmegi

 • Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday ekmeğini farklı kılan en önemli özellik, içerisinde işlenmemiş buğday bulunmasıdır. Peki işlenmemiş buğday nedir? Doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir işleme tabi tutulmayan, hasadı yapıldıktan sonra katkı maddesi ilave edilmeyen bir türdür. Bilindiği gibi bu ekmek lif ve mineral açısından zengindir.

cavdar-ekmegi

 • Çavdar Ekmeği

Çavdar üretiminde rüşeym ve kepek üründen ayrılmaz. Ayrılmadığı için lif ve protein başta olmak üzere potasyum, demir, b1 vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. Tahıllı ürünler bilindiği gibi bağırsağın üst bölümünde çok fazla sindirilmeden sindirim sistemine geçer. Bunun da sindirim sisteminin dengeli çalışmasında fayda sağladığı bilinmektedir.

bazlama-ekmegi

 • Bazlama Ekmeği

Bazlama Orta Anadolu bölgesinde çok yaygındır. Diğer ekmeklere göre pişirmesi farklıdır. Açılan hamur sac yardımı ile pişirilir. Bazlama içeriği ise yöreye göre değişmektedir. Darı ve buğday ile yapılabildiği gibi, mısır unu ile de yapılmaktadır. Günümüzde satışı giderek yaygınlaşmıştır. Neredeyse tüm marketlerde bulmanız mümkündür.

eksi-mayali-ekmek

 • Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği Tarifi hakkında sizlere bilgiler vermiştik. Bu ekmeğin en önemli özelliği nedir diye soracak olursanız, ekşi mayasıdır diyebiliriz. Çünkü ekşi maya probiyotiktir. Sindirim dostu olduğu gibi yapısı gereği daha fazla tok tutmaktadır. Ekşi Mayalı ekmeği evinizde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz sizler için paylaştığımız tarife yukarıda bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

kepekli-ekmek

 • Kepekli Ekmek

Diyetisyenlerin en çok önerdiği ekmek çeşitlerinden biridir. Diyet yapanlar külo kontrolü açısından kepekli ekmek tüketirler. Uzun raf ömrü vardır, kalorisi oldukça düşüktür. Mineraller açısından zengindir. Kan üretimini desteklediği bilinmektedir. Dilerseniz Neden Kepekli Ekmek Tüketilmeli, Faydaları Nelerdir? Konumuzdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

misir-ekmegi

 • Mısır Ekmeği

Karadeniz bölgesi ile özdeşleşmiştir. Bölge insanı neredeyse her öğününde mısır ekmeği bulundurmaktadır. Özellikle lahana çorbası ile birlikte servis edilmektedir. Eğer evde yapılanından tatma şansınız olursa vazgeçemezsiniz diyebilirim. Sitemizde paylaştığımız tariften faydalanarak evinizde yapabilirsiniz.

tandir-ekmegi

 • Tandır Ekmeği

Tarihi eski dönemlere dayanan tandır ekmeği özellikle Orta Asya’da tüketilmektedir. Yapımı ve pişirilmesi diğer ekmeklere göre biraz farklıdır. Pişirme işlemi için çamurdan yapılma fırınlar kullanılır. Bu da tadını farklı kılan nedenlerden biridir. Yufka gibi açılarak yapılmaktadır. Raf ömrünün uzun olduğu bilinmektedir.

karabugday-ekmegi

 • Karabuğday Ekmeği

Karabuğday kuzukulağıgiller familyasına ait bir bitkidir. Diğer bir adı greçka dır. Tüketimi son yıllarda hızlanmıştır. Yağı az olduğu gibi lifi de çok fazladır. En önemli özelliği ise yapısında Gluten bulunmamasıdır. Sağlıklı yaşamı hayatının bir parçası haline getiren kişiler tarafından tercih edilmektedir. Glutene karşı hassasiyeti bulunan kişiler de tüketmektedirler. Karabuğday ekmeğinin 100 gramında 13 gram protein ve 10 gram lif bulunduğu bilinmektedir.

cekirdekli-ekmek

 • Çekirdekli Ekmek

Yaş maya kullanılarak yapılır. İçerisinde süt, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu gibi ürünler bulunur. Lezzetli bir ekmek türüdür.

nohutlu-ekmek

 • Nohutlu Ekmek

Nohutlu ekmek, en sevdiğim ekmek çeşitlerinden biridir. Yapımında nohut mayası kullanılır. Nohut mayası yapımı oldukça kolaydır. Bu ekmeği yapabilmek için mayasını günler önceden hazırlamanız gerekmektedir.

2020 Yılında Ekmek Hakkında Yapılan Akademik Araştırmalar

 • Yulaf kepeği katkılı ekmeklerin fonksiyonel ve kalite özelliklerine ekmek yapım yöntemlerinin etkisi (The effect of bread making methods on functional and quality characteristics of oat bran blended breads) makalesine buradan,
 • Ekmek fırınlarında gıda güvenliği riskleri ve güvenli ekmek üretimi için hijyen ve sanitasyon uygulamaları
  (Food safety risks in bakeries and hygiene and sanitation practices for safe bread production) makalesine buradan,
 • Yöresel ekmek üretiminde kullanılan ekşi hamur mikrobiyal floralarının belirlenmesi ve bu ekmeklerin uçucu bileşenleri ile duyusal özelliklerinin karakterizasyonu (Determination of sourdough microbial floras that are used in artisan breads and characterization of volatile profiles with sensory properties) makalesine buradan,
 • Ekmeklik buğdaylara (Triticum aestivum L.) iki kez uygulanan tavlama işleminin unun kimyasal, teknolojik, reolojik ve ekmeklik özelliklerine etkis i( The effects of two-step tempering treatment on the chemical, technological, rheological and bread properties of flour in bread wheat (Triticum aestivum L.) makalesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ekmek Çeşitleri Kalori Değerleri

Diyet ve spor yapan kişiler için kalori hesabı önemli. Aşağıda yer alan listede ekmeklerin kalori değerlerini görebilirsiniz. Kalori hesaplamaları 100 gram ekmek baz alınarak yapılmıştır. Günlük olarak tüketmeniz gereken ekmek oranını kalorisine göre belirleyebilirsiniz.

 • Kepekli Ekmek: 217.00 kcal
 • Tahıllı Ekmek: 265.00 kcal
 • Tam Buğday Ekmeği: 252.00 kcal
 • Çavdar Ekmeği: 259.00 kcal
 • Bazlama: 245.84 kcal
 • Ekşi Mayalı Ekmek: 272.00 kcal
 • Mısır Ekmeği: 330.00 kcal
 • Tandır Ekmeği: 440.00 kcal
 • Karabuğday ekmeği: 234.00 kcal
 • Nohutlu Ekmek: 177.31 kcal

Ekmek Çeşitleri Fotoğrafları

Dünya genelinde tüketilen ekmeklerin fotoğraflarını sizlerle paylaşıyoruz. Özellikle evde kolay bir şekilde yapılabilen ekmekleri görüntülemeyi tercih ettik. Tarifini merak ettiğiniz bir ekmek olur ise konu altına yorum yazabilirsiniz. En kısa süre içerisinde sizi tarifi hakkında yardımcı olmaya çalışırız.

Bacon-Cheeseburger-Dough-Balls

Cheeseburger-Dough-Ball-Dip-Tray

Cheeseburger-Dough-Ball-Pull-Apart

Cheese-Stuffed-Dough-Ball-Cili-Pie

Cheesy-Chicken-And-Bacon-Bread

Chocolate-Braid-Loaf

Freshly-Baked-Camembert-Stuffed-Bread

Garlic-Bread-Pizza-Braid

Garlic-Bread-Pizza-Chicken-Roll

Giant-Croque-Monsieur-Roll

Giant-italian-Deli-Sandwich

Meatball-Marinara-Garlic-Bread-roll

Mini-Pizza-Burger-Dough-Balls

Pesto-Pull-Apart-Bread

Ultimate-Grilled-Cheesy-Garlic-Bread

Yazımızın videolu anlatımına aşağıda ulaşabilirsiniz.

kepekliekmek

Ekmek hakkında araştırmalar yapan, insanları bilgilendirmeyi seven bir yazar.

You may also like...

8 Responses

 1. Ezgi Gündoğdu dedi ki:

  Ekmek çeşitleri o kadar çok ki, gördükçe hepsini evde yapasim geliyor. Benim favori ekmeğim mısır ekmeği. Lahana çorbası ile efsane bir lezzet ortaya çıkıyor. Tavsiye ederim. Ekmek hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 2. Mustafa Murat dedi ki:

  İtalyan ekmek cesitleri tariflerini de yayinlarsaniz çok sevinirim. Farklı tarifleri denemek iyi oluyor. Teşekkürler.

 3. Nermin dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler. Corona nedeni ole evde evmek yapmaya başladım. Oldukça eğlenceli.

  • admin dedi ki:

   İnsan ekmek yaparken büyük keyif alıyor gerçekten. Eğlencenize ortak olabildiysek ne mutlu bize.

 4. Berna Keskin dedi ki:

  Ekmek çeşitleri çok fazla aslında. İnsan yaratıcılığına göre farklı lezzetler ortaya çıkarabilir. Evinizde de yaratıcılığınızı kullanarak çok farklı tatlar elde edebilirsiniz. Bu güzel ve açıklamalı yazı için teşekkürler.

 5. Hilmi Sayginli dedi ki:

  Ekmek çeşitleri hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Söz konusu ekmek olduğunda dayanamıyorum. Pandemi sürecinde evde ekmek yaptım. Ancak sağlık için az tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir