Mısır Ekmeği Tarifi

Mısır ekmeği tarifi sanıldığı aksine zor değil oldukça kolaydır.  Karadeniz bölgesinde oldukça meşhurdur ve lahana çorbası ile tüketilir. Karadeniz’e seyahat edenlerin tadına baktıkları mısır ekmeği, sofraların vazgeçilmezi haline geliyor. Tarifin püf noktalarını fotoğraf ve videolu anlatım eşliğinde  sizlerle paylaşıyoruz.

Mısır ekmeği kalorisi

Bir mısır ekmeğinin 100 gramında 330.00 kcal bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 50 dakika boyunca hızlı tempoda yürüş yaparsanız 350 Kcal yakmış olursunuz.

misir-ekmegi-malzemeleri

1. Mısır Ekmeği Malzemeleri

 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 su bardağı ılık su
 • 2 yemek kaşığı un
 • 500 gr. Mısır unu
 • 2 yeme kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 paket kabartma tozu

2. Mısır Ekmeği Yapılışı

  • Bir bardak süt ve bir bardak suyu ısıtıyoruz.
  • Sütün üstü kaymak olmadan ocaktan alınız.
  • Daha sonra bir bardak kaba soğuk su koyunuz.
  • Isıttığınız suyu üzerine ilave edin.
  • Su ve sütün parmağınızı soktuğunuzda yanmayacak kadar sıcak olması gerekiyor.
  • Daha sonra bir borcam veya cam kase alınız.
  • Mısır ununu kaba koyunuz ve havuz şeklinde ortasını açınız.
  • 2 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, yemek kaşığı un, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 çay bardağı süt, 2 paket kabartma tozu koyunuz.
  • Bir çırpıcı yardımı ile malzemeleri çırpın.
  • Ardından bir bardak su koyunuz. Ve yoğurma işlemine başlayınız.
  • Koyduğumuz malzemelerin iyice karışması gerekmektedir.
  • Hamurun elinizden akacak kıvama gelmesi gerekmektedir.
  • Hamurunuz kıvamını aldığında yaklaşık 20 dakika boyunca bekletiniz.
  • Ekmeği koyacağınız tepsiyi güzel bir şekilde yağlayın ve hamuru tepsiye boşaltın.
  • Elinizi ıslatarak hamura şekil verebilirsiniz.
  • Aynı işlemi kaşık ile de yapabilirsiniz. Bir spatula yardımı ile hamuru enine ve boyuna bölünüz. İyi pişmesi için önemlidir.

3. Mısır Ekmeği Pişirme Süresi

Mısır ekmeği hamurunu hazırladık. Şimdi sıra pişirme işlemine geldi. Burada da bazı püf noktalar devreye giriyor. Hamuru fansız altlı üstlü olarak pişirmeniz gerekmektedir. Fansız pişirme hamurun kabarması ve içinin iyi pişmesi için önemli bir detaydır.(Fanı sadece kırmızı et ve tavuk pişirirken çalıştırmalısınız) Ekmeği fırına atınız.Fırının derecesi Alt-üst pişirme  de 190 °C  Turbo pişirme de ise 180 °C olmalıdır.

Ekmek yaklaşık olarak 30-40 dakika arasında pişecektir. 30 dakika olduğunda kontrol etmeye başlayınız. Mısır ekmeğini fırından alınız ve soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra kesme işlemine geçebilirsiniz.

Tarifimizin detaylarını sizlerle paylaştık. Akademik çalışmaları incelediğimizde Ebru Akbaş Büyükikiz tarafından araştırma konusu olarak seçilen ” Mısır ekmeğinin bazı özellikleri ve yapım yöntemlerinin fitik asit miktarı üzerine etkileri” isimli makaleye Mısır Ekmeği bağlantısından ulaşabilirsiniz.

misir-ekmegi

 

4. Fotoğraflarla Mısır Ekmeği

Fotoğraflar ile anlatmış olduğumuz Mısır Ekmeği tarifini aşağıda bulunan galerinden inceleyebilirsiniz.

denenmis-misir-ekmegi-tarifi
misir-ekmegi-arda
misir-ekmegi-tava-yaglama
misir-ekmegi-yapilisi
misir-ekmegi-yapimi
misir-unu
misir-unu-ekmegi
tavada-misir-ekmegi

 

5. Videolu Mısır Ekmeği Tarifi

Ekmek Çeşitleri

Ekmek çeşitleri hakkında bazı araştırmalar yaptık. Mayıs 2020 yılında yayınlanan makaleleri inceledik. Ekmeğin tarihi ve çeşitleri hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Ekmeğin Tarihi Hakkında Bilgiler

Ekmeğin tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İlkel toplumlarda buğdayın kırılarak tüketilmeye çalışılması, Mısırlıların ise maya kullanarak bu konuda ilerlemesi önemli gelişmelerdir. İnanışa göre Mısırlılar döneminde bir fırıncı tarafından ekmek tesadüf eseri mayalandı ve günümüze kadar ilerleyerek geldi. Mısırlılardan sonra Yunanlılar ve Roma İmparatorluğu ekmek yapımında oldukça ilerlediler. Özellikle bu dönemde yumurta ve yağ kullanımı başladı. Yine bilindiği üzere ilk mikser Roma İmparatorluğunda geliştirildi. Böylelikle ekmek halkın ana tüketim maddeleri arasında yerini almış oldu. Orta Çağ Avrupasında ekmeğe ilk kez çavdar katıldı. Yine ilk kez İngilizler tarafından Ekmek Mahkemesi kuruldu. Bu mahkeme ekmeği gramaj ve fiyatı konusunda kararlar aldı. 1870 yılında yaş maya keşfedildi ve ekmek yapımında kullanıldı. Sonuç olarak ekmek, 8 bin yıl öncesinden bugüne farklı toplumlarda gelişerek  sofraların vazgeçilmezi oldu.

Dünyada üç ana ekmek türü vardır:

 • Çok fazla kabaran ve bu nedenden tavada pişirilmesi gerekenler,
 • Çavdar ve Fransız ekmekleri gibi orta hacimli olanlar ve
 • Neredeyse hiç yükselmeyen ve böylece yassı olanlar.

Kepekli ekmek

Kepekli ve buğday unu ekmekleri popülerdir. Kepekli un içeren rastgele bir ekmeğe, kepekli un yüzdesi, ekmeğin karakterize edici bileşeni olduğu amacıyla içerik listesinde gösterildiği sürece ‘kepekli’ olarak adlandırılabilir.

Bunların işlenmesi ak ekmeğinkinden iki şekilde farklıdır. Karıştırma esnasında, optimal hamur kıvamını elde etmek amacıyla eklenen su miktarının arttırılması lazım olur, zira kepekli kepek daha çok su emer. Hamur zayıftır, zira kepek parçacıkları ekmek hamurundaki kuvvetli protein bağlarını parçalar ve bu dahi hamur yapısını zayıflatır. Bu, hamurun yükseldiğinde çökebileceği manasına gelir. Hamuru daha kuvvetli duruma getirmek ve çökmesini durdurmak amacıyla gluten adı verilen extra protein katılır.

Kepekli ekmek, buğdayın kepeği ve tohumunu koruduğu amacıyla ak ekmekten daha yüksek konsantrasyonlarda mineral ve vitamin içerir.

Mükemmel bir rejim lifi kaynağıdır, iki katı ak ekmek ve çok tahıllı ekmeklerden daha çoğunu içerir.

Tahıllı ve kavrulmuş ekmek

Karışık yahut çok tahıllı ekmekler, kepekli, ak yahut çavdar unu karışımından yapılır ve buğday, bal, gluten, yağsız süt katıları, kraker ve kepekli tahıllar ve çavdar, yulaf, mısır, arpa gibi başka tahıllar içerebilir. , pirinç mısır ve tritikale.

Çeşitli tahıllar, yeşillik parçaları, kabuklu yemişler, tohumlar, meyve ve baharatların harmanlanmasıyla çok türlü tahıllar elde edilebilir.

“Hafif” ve “ağır” çok taneli ekmekler vardır.

“Hafif” çok tanecikler, ak ekmeğe benzeri bir açıklığa sahiptir; ufak taneli tahıllar, yulaf yahut ekmekle karıştırılmış başka buğdaylar.

“Ağır” çok taneli ekmekler, ufak hacimli, yoğun dokulu ve yüksek adet konusuna sahiptir.

“Hafif” ekmekler, bileşim bakımından ak ekmeğe benzerken “ağır” ekmekler, kepekli ekmeğe benzeri yahut daha yoğundur.

Tahıllı ekmek, değişik türde tam tahıllar içerir. Kibbled ekmek, ufak parçalara bölünmüş tahıl olan kibbled tahıl içerir. Ekmeğe çavdar, arpa, yulaf, mısır, mısır, soya, yonca ve pirinç gibi pekçok tahıl eklenebilir. Tahıl, karıştırılmadan evvela birkaç saat suya batırılmalıdır zira ekmekteki ıslatılmamış tahıl dişleri kıracak kadar zahmetlidir. Bu ekmeğin ayrıyeten hamuru daha kuvvetli duruma getirmek ve tanelerin extra ağırlığını tutmak amacıyla extra proteine ​​(gluten) gereksinimi vardır.

Çavdar Ekmeği

Çavdar ekmeği, çavdardan uygulanan kepekli bir ekmek yahut çavdar ve buğday unundan meydana gelir. Başlangıçta Avrupa’dahi tasarlanmış ve çok türlü stil ve şekillerde üretilmiştir.

Çavdar unu, bayağı undan farklıdır. Sadece az miktarda hamur kuvvetlendirici protein içerir, bu nedenle cılız hamur üretir. Çavdar unu ayrıyeten nişastayı şekere ayıran daha çok amilaz enzimine sahiptir.

Çavdar hamurları bayağı un hamurundan daha düşük su ila yapılır, bu nedenle serttir ve şekillerini korurlar. Kalıplama, ispatlama ve pişirme işlemlerinin dahi cılız, yapışkan hamuru işlemek amacıyla modifiye edilmesi lazım olur. Çoğu tahıl ve yemek ekmekinde olduğu gibi, hamur mukavemetini çoğaltmak amacıyla birtakım ak un yahut glüten kullanılabilir.

Bu ekmeği yapmanın geleneksel yolu, asitliği çoğaltmak ve amilazı cana kıymak amacıyla birkaç delil adımı içerir. Bu, ekmeğin hamurlu ve yapışkan olmasını engel olur. Ekşi hamur tekniği, ekmeği geleneksel şekilde yapmanın en bilindik yoludur.

Meyve Ekmeği

Meyve ekmekleri, meyvelerin ve çoğunlukla şekerin eklendiği normal bir ekmek tanımı kullanır. Kullanılan bilindik meyveler kuru üzüm, kuş üzümü, hurma, portakal kabuğu ve kayısı gibi kuru meyvelerdir. Paskalya’dahi yenen sıcak çapraz çörekler ve pekçok meyve ekmeği dahi baharat katılır. Ekmeklerin görünümünü ve lezzetini çoğaltmak amacıyla sarfedilen malzemeler arasında tarçın, hindistan cevizi, yumurta yıkama ve şeker / su yıkama yer alır.

Türkiye’de ve Dünyada üretilen ekmek çeşitlerini sizlerle paylaşacağız. Ülke bazlı olarak ele alacak olursak;

 • İtalya: Biova, ciabatta, focaccia, pugliese, tortino, panettone, grissini
 • Fransa: Brioche, croissants, fougasse, epi, pain au levain, boule de meule, cereale, baget
 • Almanya: Pumpernickel, roggenbrot, weisenkeimbrot, krustenbrots, sonnenblumenbrot
 • İngiltere: Batched, bloomer, cornmeal, danish

Ülkemizde tüketilen ekmekler hakkında derlediğimiz bilgiler ise aşağıda yer almaktadır.

tahilli-ekmek
 • Tahıllı Ekmek

Tahıllı ekmek, spor ve diyet yapanların tükettiği ekmek çeşitlerinden biridir. İçerisinde ise çavdar unu, arpa, yulaf, mısır gibi çeşitli tahıllar bulunmaktadır.  Tercihe göre farklı tahıl ürünleri ilave edilebilir. Vitamin ve mineral açısından zengin olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemine faydalı, kalp ve damar hastalıkları açısından riski çok daha azdır.

tam-bugday-ekmegi
 • Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday ekmeğini farklı kılan en önemli özellik, içerisinde işlenmemiş buğday bulunmasıdır. Peki işlenmemiş buğday nedir? Doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir işleme tabi tutulmayan, hasadı yapıldıktan sonra katkı maddesi ilave edilmeyen bir türdür. Bilindiği gibi bu ekmek lif ve mineral açısından zengindir.

cavdar-ekmegi
 • Çavdar Ekmeği

Çavdar üretiminde rüşeym ve kepek üründen ayrılmaz. Ayrılmadığı için lif ve protein başta olmak üzere potasyum, demir, b1 vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. Tahıllı ürünler bilindiği gibi bağırsağın üst bölümünde çok fazla sindirilmeden sindirim sistemine geçer. Bunun da sindirim sisteminin dengeli çalışmasında fayda sağladığı bilinmektedir.

bazlama-ekmegi
 • Bazlama Ekmeği

Bazlama Orta Anadolu bölgesinde çok yaygındır. Diğer ekmeklere göre pişirmesi farklıdır. Açılan hamur sac yardımı ile pişirilir. Bazlama içeriği ise yöreye göre değişmektedir. Darı ve buğday ile yapılabildiği gibi, mısır unu ile de yapılmaktadır. Günümüzde satışı giderek yaygınlaşmıştır. Neredeyse tüm marketlerde bulmanız mümkündür.

eksi-mayali-ekmek
 • Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği Tarifi hakkında sizlere bilgiler vermiştik. Bu ekmeğin en önemli özelliği nedir diye soracak olursanız, ekşi mayasıdır diyebiliriz. Çünkü ekşi maya probiyotiktir. Sindirim dostu olduğu gibi yapısı gereği daha fazla tok tutmaktadır. Ekşi Mayalı ekmeği evinizde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz sizler için paylaştığımız tarife yukarıda bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

kepekli-ekmek
 • Kepekli Ekmek

Diyetisyenlerin en çok önerdiği ekmek çeşitlerinden biridir. Diyet yapanlar külo kontrolü açısından kepekli ekmek tüketirler. Uzun raf ömrü vardır, kalorisi oldukça düşüktür. Mineraller açısından zengindir. Kan üretimini desteklediği bilinmektedir. Dilerseniz Neden Kepekli Ekmek Tüketilmeli, Faydaları Nelerdir? Konumuzdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

misir-ekmegi
 • Mısır Ekmeği

Karadeniz bölgesi ile özdeşleşmiştir. Bölge insanı neredeyse her öğününde mısır ekmeği bulundurmaktadır. Özellikle lahana çorbası ile birlikte servis edilmektedir. Eğer evde yapılanından tatma şansınız olursa vazgeçemezsiniz diyebilirim. Sitemizde paylaştığımız tariften faydalanarak evinizde yapabilirsiniz.

tandir-ekmegi
 • Tandır Ekmeği

Tarihi eski dönemlere dayanan tandır ekmeği özellikle Orta Asya’da tüketilmektedir. Yapımı ve pişirilmesi diğer ekmeklere göre biraz farklıdır. Pişirme işlemi için çamurdan yapılma fırınlar kullanılır. Bu da tadını farklı kılan nedenlerden biridir. Yufka gibi açılarak yapılmaktadır. Raf ömrünün uzun olduğu bilinmektedir.

karabugday-ekmegi
 • Karabuğday Ekmeği

Karabuğday kuzukulağıgiller familyasına ait bir bitkidir. Diğer bir adı greçka dır. Tüketimi son yıllarda hızlanmıştır. Yağı az olduğu gibi lifi de çok fazladır. En önemli özelliği ise yapısında Gluten bulunmamasıdır. Sağlıklı yaşamı hayatının bir parçası haline getiren kişiler tarafından tercih edilmektedir. Glutene karşı hassasiyeti bulunan kişiler de tüketmektedirler. Karabuğday ekmeğinin 100 gramında 13 gram protein ve 10 gram lif bulunduğu bilinmektedir.

cekirdekli-ekmek
 • Çekirdekli Ekmek

Yaş maya kullanılarak yapılır. İçerisinde süt, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu gibi ürünler bulunur. Lezzetli bir ekmek türüdür.

nohutlu-ekmek
 • Nohutlu Ekmek

Nohutlu ekmek, en sevdiğim ekmek çeşitlerinden biridir. Yapımında nohut mayası kullanılır. Nohut mayası yapımı oldukça kolaydır. Bu ekmeği yapabilmek için mayasını günler önceden hazırlamanız gerekmektedir.

2020 Yılında Ekmek Hakkında Yapılan Akademik Araştırmalar

 • Yulaf kepeği katkılı ekmeklerin fonksiyonel ve kalite özelliklerine ekmek yapım yöntemlerinin etkisi (The effect of bread making methods on functional and quality characteristics of oat bran blended breads) makalesine buradan,
 • Ekmek fırınlarında gıda güvenliği riskleri ve güvenli ekmek üretimi için hijyen ve sanitasyon uygulamaları
  (Food safety risks in bakeries and hygiene and sanitation practices for safe bread production) makalesine buradan,
 • Yöresel ekmek üretiminde kullanılan ekşi hamur mikrobiyal floralarının belirlenmesi ve bu ekmeklerin uçucu bileşenleri ile duyusal özelliklerinin karakterizasyonu (Determination of sourdough microbial floras that are used in artisan breads and characterization of volatile profiles with sensory properties) makalesine buradan,
 • Ekmeklik buğdaylara (Triticum aestivum L.) iki kez uygulanan tavlama işleminin unun kimyasal, teknolojik, reolojik ve ekmeklik özelliklerine etkis i( The effects of two-step tempering treatment on the chemical, technological, rheological and bread properties of flour in bread wheat (Triticum aestivum L.) makalesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ekmek Çeşitleri Kalori Değerleri

Diyet ve spor yapan kişiler için kalori hesabı önemli. Aşağıda yer alan listede ekmeklerin kalori değerlerini görebilirsiniz. Kalori hesaplamaları 100 gram ekmek baz alınarak yapılmıştır. Günlük olarak tüketmeniz gereken ekmek oranını kalorisine göre belirleyebilirsiniz.

 • Kepekli Ekmek: 217.00 kcal
 • Tahıllı Ekmek: 265.00 kcal
 • Tam Buğday Ekmeği: 252.00 kcal
 • Çavdar Ekmeği: 259.00 kcal
 • Bazlama: 245.84 kcal
 • Ekşi Mayalı Ekmek: 272.00 kcal
 • Mısır Ekmeği: 330.00 kcal
 • Tandır Ekmeği: 440.00 kcal
 • Karabuğday ekmeği: 234.00 kcal
 • Nohutlu Ekmek: 177.31 kcal

Ekmek Çeşitleri Fotoğrafları

Dünya genelinde tüketilen ekmeklerin fotoğraflarını sizlerle paylaşıyoruz. Özellikle evde kolay bir şekilde yapılabilen ekmekleri görüntülemeyi tercih ettik. Tarifini merak ettiğiniz bir ekmek olur ise konu altına yorum yazabilirsiniz. En kısa süre içerisinde sizi tarifi hakkında yardımcı olmaya çalışırız.

Bacon-Cheeseburger-Dough-Balls
Cheeseburger-Dough-Ball-Dip-Tray
Cheeseburger-Dough-Ball-Pull-Apart
Cheese-Stuffed-Dough-Ball-Cili-Pie
Cheesy-Chicken-And-Bacon-Bread
Chocolate-Braid-Loaf
Freshly-Baked-Camembert-Stuffed-Bread
Garlic-Bread-Pizza-Braid
Garlic-Bread-Pizza-Chicken-Roll
Giant-Croque-Monsieur-Roll
Giant-italian-Deli-Sandwich
Meatball-Marinara-Garlic-Bread-roll
Mini-Pizza-Burger-Dough-Balls
Pesto-Pull-Apart-Bread
Ultimate-Grilled-Cheesy-Garlic-Bread

Yazımızın videolu anlatımına aşağıda ulaşabilirsiniz.

Tortilla Ekmeği Tarifi

Tortilla ekmeği tarifi hakkında detaylı bilgiler hazırladık ve Tortilla ekmeği nasıl yapılır ? gibi soruları sizler için cevapladık.. Öncelikle Tortilla Amerika Kıtası ülkelerine ait bir ekmek türüdür. Maya kullanmadan yapılır. Yapımında mısır unu öncelikli olmak üzere beyaz un da kullanılır. Hamuru incedir ve yassıdır. Bu ekmek ile birlikte fajita, taco etli yemekler tüketilir. Tortilla lavaş olarak tabir ettiğimiz hamura benzemektedir. Meksika yemekleri ile sıkça tüketilmektedir. Spanish tortilla gibi farklı çeşitleri vardır. Ülkemizde Tortilla ekmeğinin satışı BİM ve Migros tarafından yapılmaktadır. Uygun fiyata bulabilirsiniz.

Tortilla Ekmeği Tarifi Malzemeleri:

 • 1 su bardağı un,
 • 1 su bardağı mısır unu
 • Yarım bardak ılık su
 • 1 çay bardağı tuz

Meksika Tortilla Ekmeği Yapımı:

Bütün malzemeleri bir kaba koyup karıştırın. (Dilerseniz az miktarda kabartma tozu ve sıvı yağ ekleyebilirsiniz)

tortilla-ekmegi-malzemeleri

Hamur sertleştiğinde üzerini kapatın ve bir süre bekletin. (45 dakika yeterli)

tortilla-nasil-yapilir

Mandalin büyüklüğünde parçalar koparıp açmaya başlayın.

tortilla-ekmegi-ile-yapilan-tarifler

Açtığınız hamuru bir tava da yağsız olarak pişirin. (Rengi değişmeye başladığında ocaktan alabilirsiniz)

tortilla-ekmegi-bim

Soğuduktan sonra tüketime hazır hale gelecektir.

Hazırlamış olduğunuz ekmeklerin arasına kaşar ve kıyma koyabilirsiniz. Dilerseniz fajita ile birlikte de yiyebilirsiniz. Farklı bir tat arayışında olanlar Beğendili et, tavuklu sezar salata, ton balığı koyabilirler. Seçenekleri damak tadınıza göre arttırabilirsiniz.

Tortilla Ekmeği Kalorisi:

Tortilla ekmeğinin 100 gramında yaklaşık olarak 237 kcal bulunmaktadır. Tortilla Ekmeği Tarifi videolu anlatımını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Nohut Ekmeği Tarifi

Nohut ekmeği tarifi,  nohut mayası yapımı  gibi konu başlıklarını ele aldığımız yazımızı sizler için hazırladık. Nohutlu ekmek yapımı zor değildir ancak biraz zaman almaktadır. Anadolu da ekmek  yapımı yöreden yöreye değişmektedir. Nohut ekmeği Ödemiş ve Elazığ şehirlerinde oldukça ünlüdür. Dilerseniz tarifimize geçelim.

Nohut ekmeği kalorisi: Gluten içermeyen nohut ekmeğinde 100 gramda yaklaşık olarak 177.31 kcal bulunmaktadır. Eğer 25-30 dakika boyunca hızlı yürüyüş yaparsanız 175 Kcal yakmış olursunuz. (Kiloya göre yakılan kalori değişmektedir.)

Evimizde bulunması gereken malzemeler:

1,5 su bardağı nohut /
6,5 su bardağı un
1,5 tatlı kaşığı tuz
1 yemek kaşığı tereyağı

Not: Yukarıda yazmış olduğum malzemeleri eksiksiz olarak tamamlayın. Nohutu istediğiniz kadar koyabilirsiniz. Biz 1,5 su bardağı ölçüsünden yapıyoruz.

Nohut Mayası Yapılışı:

 • Hazırladığımız nohutları kırıyoruz. (5-6 parça olması yeterlidir. Çok fazla ezmeyiniz)
 • Kırdığımız nohutları cam kavanoza koyuyoruz. Bir tutam un, bir tutam tuzu alarak üzerine serpiyoruz.
 • Üzerine sıcak su koyarak kavanozun ağzını kapatıyoruz. Bir gece boyunca bekletmemiz gerekiyor. Sıcak bir ortama koymanız çok önemli. Gerekirse sofra bezi ile sıkı sıkı sarın.
 • 18 – 20 saat sonra mayalanmış olacaktır. (Köpüklü hale gelecek.)
nohut-ekmegi-yapilisi

Nohut Ekmeği Tarifi:

 • Mayanızı hazırlayın, ardından 2 su bardağı kadar un ile birlikte bir kaba boşaltın.
 • Ilık suyu ilave edin ve cıvık bir hale gelmesini sağlayın.
 • Ardından hamuru alıp sıcak bir ortamda 2-3 saat boyunca bekletin.
 • Hamuru açın ve tekrar kullanmak üzere bir kısmını ayırın.
 • Kalan hamura bir tutam tuz ve un ekleyin. Hamuru yoğurmaya başlayın.
 • Hamur yumuşak hale gelene kadar devam edin.
 • 1 kaşık tereyağı alıp siniyi güzelce yağlayın.
 • Sini büyüklüğüne göre hamur alıp siniye yerleştirin.
 • Ardından dinlenmesi için bir kenara koyup üzerini temiz bir bez ile örtün.
 • Hamuru kabardıktan sonra kızmış fırına atabilirsiniz.
 • Fırından çıkan ekmeklerin üzerine su serpin ve bir örtü ile üzerini kapatın.

 

Sizlere nohut ekmeği tarifini basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. Eliniz alıştıkça ekmeğin tadı değişecektir. Bu yüzden pes etmeden yapmaya devam edin. Kafanıza herhangi bir soru takılırsa aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Ayrıca sizler için hazırlamış olduğumuz videolu anlatımı aşağıdan izleyebilir, nohut mayasının püf noktaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği Tarifi

Bugün size Kastamonu yöresinde meşhur olan Ekşi Mayalı Siyez Unlu Ekmek nasıl yapılır bunu anlatacağız. Evimizde bulunması gereken malzemeler; ekşi maya, siyez unu, normal un, su, tuz. Peki ekşi maya nedir ? Kısa bir bir şekilde anlatacak olursak, eskiden büyüklerimizin köylerde yapmış olduğu yoğurdun suyudur. Ve bu maya bugüne kadar gelmiştir. Mayada devamlılığı sağlamak istiyorsanız, ekmeğin hamurundan biraz alın ve buzdolabında saklayın. Saklamış olduğunuz mayayı Bir sonraki ekmek yapımında kullanabilirsiniz. Yani yoğurt nasıl mayalanıyorsa, ekmekte aynı şekilde mayalanmaktadır.

Ekşi Maya Nasıl Yapılır ? 

eksi-maya-malzemeleri
eksi-maya-malzemeleri

Evinde ekşi maya bulunmayan kişiler için gerekli olan malzemeler;

 •  Su ( Klorsuz olması tavsiye edilir. )
 •  Siyez Unu  (Tercihe göre değişebilir. Çavdar veya tam buğday unu da kullanabilirsiniz )
 • Orta veya Büyük Boy Kavanoz
 • Nohut

Dikkat: Mayanın oluşabilmesi için 8 ile 10 gün işleme tabi tutulması gerekmektedir.

Kavanoza su ve unu ekleyip karıştırınız. Karıştırma işlemi bittikten sonra üzerine evinizde bulunan nohutlardan 2-3 adet atabilirsiniz.Nohut koymamızın amacı maya sürecinin hızlı olmasıdır. Kavanozun üzerini tülbent ile kapatıp oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın. Bir sonraki gün kavanozun yarısını boşaltın ve bir bardak su ile bir bardak un ekleyin. Bu işlemi 8 ile 10 gün arasında yapmanız gerekiyor. İlgili güne geldikten sonra mayayı alıp ekmek yapabilirsiniz.

Ekşi Mayalı Hamurun Hazırlanışı

eksi-mayali-hamurun-hazirlanisi

Ekmeğimizin yapımına başlayalım. Hijyen açısından ellerimizi bol su ile yıkamayı unutmayalım. Öncelikle siyez ununu bir kaba koyuyoruz. Ardından su ve diğer malzemeleri ilave ediyoruz. Ve kıvamı gelene kadar yoğurmaya başlıyoruz. Burada önemli olan hamurun kıvamını almasıdır. Hamurun sertliği gidene kadar yoğurmaya devam edin.  Siyez unu diğer unlara göre biraz farklıdır. Bu yüzden hamurun elimize yapışacak bir kıvamda olması gerekir. Hamur kıvam aldıktan sonra başka bir kaba transfer edin. Dilerseniz kaba az ölçüde tereyağı sürebilirsiniz. ( Çok fazla tereyağ sürmemeye özen gösterin)  Kaba aldığınız hamuru belli bir süre dinlendirmek gerekiyor. Bazı tariflerde bu sürenin 4 saat bazı tariflerde ise 6 saat olduğu yönünde bilgiler bulunmaktadır. Hamurumuzu 6 saat dinlenmeye bırakmamız gerekiyor. Bunun nedeni ise hamurun 6 saatte mayalanmasını tamamlamasıdır. Eğer 6 saatten daha kısa bir sürede hamuru işleme tabi tutarsanız istenilen ürünü elde edemezsiniz.  (Tavsiye edilen makul süre 1 gece boyunca bekletilmesi yönündedir. Eğer acil yapmanız gerekiyor ise en az belirtilen süre kadar bekletiniz)

Mayası tamamlanan hamurun üzerine bir jilet yardımı ile kesikler atabilirsiniz. Bu kesiklerin 45-50 derece açı ile olması yeterli olacaktır. Kesikleri hamurun daha iyi pişmesi ve kabarması için atıyoruz. Hamurun üstüne dilerseniz keten tohumu ve çekirdek serpebilirsiniz. Fırını tam olarak kızdırmadan ekmeği fırına atmayınız.  Fırının derecesinin 220 ile 240 derece olması yeterli olacaktır.  Fırın kızdıktan  sonra hamurumuzu takriben 50 dakika boyunca pişirmeye bırakıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Fırınınız fanlı ve altlı üstlü ise, fanı mutlaka kapatın. Altı ve üstü açın. Büyüklerimizin toprak ve taş fırınlarda ekmek pişirirken kullandığı taşları bulunuyordu. Evinizde taştan var ise kullanmaya özen gösterin. Yoksa bir tepsiyi ters çevirerek kullanabilirsiniz.  Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra soğuması için bir kenara alıyoruz. Sizlere tavsiyemiz ekmeği elinizi yakmayacak hale gelene kadar tüketmeyiniz. Pişen ekmeğin normal şartlarda 2-3 saat boyunca dinlendikten sonra tüketilmesi önerilmektedir. Yapımda kullanılan malzemeleri aşağıda sizler için paylaşıyorum. Afiyet olsun.

Ekşi Mayalı Siyez Unlu Ekmeğin Malzemeleri:

 

300 -310 Gram Siyez Unu

200 -210 Gram Beyaz Un

350 Mililitre Su

150 -160 Gram Ekşi Maya

1 Tatlı Kaşığı Tuz

1 Çay Kaşığı Tereyağı

1 Tatlı Kaşığı Çekirdek veya Keten Tohumu

Siyez Ekmeği Faydaları

Siyez ekmeği faydaları saymakla bitmiyor. Ekmeğin tüketimi eski çağlara dayanmaktadır. Anadolu toprakları ekmek yapımında çok önemli bir yere sahiptir. Tarihi kaynaklara baktığımızda geçmişte buğdayın Güneydoğu Anadolu topraklarında ekildiği bilinmektedir.  Günümüzde ise Kastamonu ilimizde ekimi ve hasadı yapılmaktadır. Siyez buğdayından elde edilen ekmeğin diğer ekmeklere daha fazla protein içerdiği bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde tam buğday olarak tüketilebilmektedir. Ayrıca glisemik endeksi de oldukça düşüktür. Günümüzde İnsanların sağlıklı yaşam sürme çabaları,  tam buğday kategorisine yönelmelerine neden olmuştur. Bu türün kan kolesterolü başta olmak üzere, bağırsak iltihabı ve alerjiye fayda sağladığı akademik araştırmalarda yer almıştır.

Siyez Ekmeği Faydaları

 • Besleyici ve sağlıklıdır.
 • İştah yönetimine katkı sağlamaktadır.
 • Raf ömrü uzundur, dayanıklıdır.
 • Lif oranı yüksektir.
 • Gluten oranının az olduğu bilinmektedir.
 • karbonhidrat değeri çok düşüktür.
 • Protein oranı yüksektir. (Spor yapan ve zayıflamak isteyen kişiler için önemlidir)
 • Çocukların gelişimi için önem arz etmektedir.
 • Kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı bilinmektedir. Bu da kabızlık yaşamamızı engellemektedir.
 • Besin emilimi düşük olduğu için kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller.
 • Tokluk hissini arttırır.
 • Obezite, diyabet, kalp hastalıkları riskinin az olabileceği araştırmalarda yer bulmuştur.
 • Mineral olarak zengindir.

Ekmeğin üretiminde kullanılan buğdayın özelliklerini de ele alalım. Akademik alan taraması yaptığımızda elde edilen ekmeğin, normal un kullanılarak yapılan ekmekten bazı farklarının olduğunu gördük. Siyez ekmeğini önemli kılan faktörler nelerdir?  Hangi buğday çeşidi daha sağlıklıdır? Aşağıda bu soruların cevaplarını sizlere detaylı olarak açıklamaya çalıştık.

Siyez buğdayı besin değerleri

Alanda yapılan akademik çalışmaları incelediğimizde ortalama değerlerinin dağılımı şu şekildedir; %2,34 kül, %17 protein %2,7 şeker %6,5 nişasta, %3,5 yağ, %1,2 diyet lif, %1 β-glukan içermektedir. Ayrıca Zn, Fe, Mn, Cu, Mg, P elementleri zengin olarak bulunmaktadır. glutamik asit ve prolin amino 5 asitlerinin de değerlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar ürünün insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Kromozom sayısına göre buğday çeşitleri

Atalık siyez, atalık kavılca ve günümüzde kullanılan buğdayın kromozom sayılarının birbirinden farklı olduğu araştırmalarda yer almıştır. Aşağıda yer alan tabloda  üç buğdayın kromozom sayısı sizlerle paylaşılmıştır. Bilim insanları insan sağlığı açısından tüketilmesi gereken buğdayın kromozom sayısının 14 olması gerektiğini söylemektedirler. Siyez de 14,  Kavılca da  28, günümüz buğdayında ise 42 dir. Tablodan da anlaşılacağı üzere günümüzde kullanılan buğdayın 42 kromozomlu olması  sağlığımızı olumsuz anlamda etkileyebilir.

siyez buğdayı kromozom sayısı
siyez buğdayı kromozom sayısı

Siyez buğdayı kullanılarak yapılan ürünler nelerdir ?

Ekimi yapılan ürünlerin hasadı yapıldıktan sonra kaynatılma işlemine tabi tutulmaktadır. Ürünler kaynadıktan sonra kurutulmaktadır. Kurutulan buğday ise taş değirmende kırılma işlemine tabi tutulur. Böylelikle bulgur elde edilir. Kastamonu bölgesini incelediğimizde elde edilen siyez bulgurundan “bulgur pilavı ve ekşili pilav “ yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca yine Un, makarna, irmik, bisküvi, kek, ekmek üretiminde kullanılmaktadır.

2020 yılında Siyez buğdayı hakkında yapılan bilimsel araştırmalar

Siyez buğdayı hakkında yapılan araştırmaları inceledik. Son 4 ay içerisinde 3 adet makale yayınlanmış. Makaleleri aşağıda bulunan linklerden okuyabilirsiniz.

Kastamonu ilinde yetiştirilen siyez buğdaylarında (Triticum monococcum) toprak- tahıl arasında mineral madde ve bazı fizikokimyasal nitelikleri açısından toprak- tahıl arasındaki ilişkinin araştırılması ile ilgili makaleye buradan

Siyez buğday (Triticum monococcum) ıslahında kullanılabilecek gen kaynaklarının agro-morfolojik ve moleküler karakterizasyonu ile ilgili makaleye buradan

Bazı fırıncılık ürünlerinde siyez buğday unu kullanımının optimizasyonu, ürün kalitesi ve raf ömrü nitelikleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi  ile ilgili makaleye ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kepekli Grissini Nedir?

Kepekli grisini diyette olan kişiler tarafından sık tüketilen bir besindir. Öğle yemeklerinde, atıştırmalık olarak, sabah kahvaltılarında özellikle yoğurtla birlikte tüketilebilen bu gıda pratiktir. Kepekli grisini farklı markalar farklı çeşitlerle yapıyor. Tatlı ve tuzlu seçenekler arasından sizin için en uygun olan kepekli grissinini tercih edebilirsiniz.

Grissini ana vatanı İtalya’dır. Uzun ve ince kıtır ekmek çubukları olarak tanımlanabilir. Grissini ilk olarak İtalya’da yapılmış daha sonra bütün dünyaya yayılmıştır.

 Kepekli Grissini Besin Değerleri Ne Kadar?

Kepekli grisini besin değerleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalori miktarı 412 kcal,
 • Toplam yağ 10 g,
 • Kolesterol 0 mg,
 • Sodyum 713 mg,
 • Potasyum 124 mg,
 • Protein 12 g,
 • Kalsiyum 22 mg,
 • Demir 4,3 mg,
 • B6 vitamini 0,1 mg,
 • Magnezyum 32 mg,
 • C vitamini 0 mg,
 • Şeker 1,3 gr,
 • Diyet lifi 3 gr,
 • Karbonhidrat 68 gr.

Kepekli Grissini Besin Değerleri Yüzdesi Ne Kadar?

Kepekli grisini besin değerleri yüzdesi şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüzde 11 yağ,
 • Yüzde 11 protein,
 • Yüzde 78 karbonhidrat.

25 gr için grisini 98 kcal’dır. 1 adet büyük kepekli galeta tükettiğiniz zaman yarım dilim ekmeğe denk gelecektir. Tüketim sırasında porsiyon kontrolünü sağlamak önemlidir.

Parmaklarınızı Yiyeceğiniz Kepekli Grissini Tarifi

Kepekli grisini tarifi için önce aşağıdaki malzemeleri tamamladığınızdan emin olun:

 • 1 su bardağı su,
 • 2 tane küp şeker,
 • 1 buçuk yemek kaşığı kuru maya,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Üzeri için 1 tane yumurtanın beyazı,
 • 3 su bardağı ın.

Eğer grissinizi daha sağlıklı yapmak isterseniz alternatif olarak kullanabileceğiniz malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Küp şeker yerine bir yemek kaşığı Hindistan cevizi şekeri,
 • Tuz yerine deniz ya da kaya tuzu,
 • Sıvı yağ yerine Hindistan cevizi, avokado ya zeytinyağı.

 Parmaklarınızı Yiyeceğiniz Kepekli Grissini Nasıl Yapılır?

Kepekli grisini yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • 1 su bardağı ılık suyu büyük kaseye koyun.
 • Suyun içine 2 küp şekeri atın.
 • Suyun içine mayayı ekleyin.
 • 15 dk mayanın aktif olması için bekleyin.
 • Derin bir yoğurma kabı alın.
 • Kabın içine un dökün. Unun ortasına çukur açın. Mayalı su ve tuz karışımını ekleyin.
 • Karışımı 10 dk boyunca yoğurun.
 • Hamurdan bir bee yapın.
 • 30 dk boyunca hamurun mayalanması için bekleyin.
 • Tezgahı hafifçe unlayın.
 • Hamurunuzu iki bezeye bölün.
 • Merdane kullanarak hamurunuzu yarım cm olacak şekilde açın.
 • Hamurlarınızı 1 cm kalınlığında dilin.
 • Hazırladığınız hamur çubuklarını unlu tezgahın üzerinde yuvarlayın.
 • Çubukların üzerine 1 yumurta beyazını sürün.
 • Fırınınızı 200 derece sıcaklıda önceden ısıtın.
 • Galetalarınızı 10 dk kadar pişirin.
 • Süre dolduktan sonra grissinileri fırından alın ve arzu ettiğiniz şekilde servis edin.

Kepekli Grissini Yeme Önerileri

Kepekli grisini yeme önerileri şu şekilde sıralanabilir:
 • Sabahları kahvaltıda çay ile birlikte tüketebilirsiniz.
 • Ara öğünlerde bir çubuk grisini ve yanında bol meyve ile tüketebilirsiniz.
 • Akşam yemeklerinde mezeler ile birlikte iştah açıcı olarak servis edebilirsiniz.
 • Tatlıların üzerine grissinileri kırıntı olacak şekilde ufalayarak tüketebilirsiniz.

Grissini diyet için uygun bir besin olmakla birlikte fazla tüketilmesi halinde fazla kilo olarak geri dönecektir.

Evde Kepekli Ekmek Nasıl Yapılır?

Evde yapılabilen kepekli ekmek tarifi diyet dönemlerinde karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacak en sağlıklı yardımcınız olacak. Katkılı ve zararlı beyaz unla yapılan ekmekleri tüketerek kilo kontrol sürecinize ve sağlığınıza vereceğiniz zarardan kaçınmak için kendi ellerinizle tarifimizde yer alan kepekli ekmeği evde yaparak dilediğiniz an fırından yeni çıkan taze ekmeğin lezzetine en sağlıklı yoldan ulaşabilirsiniz.

Evde Kepekli Ekmek Yapımında Kullanılan Malzemeler

Evde yapılabilen kepekli ekmeğin malzemeleri aşağıda paylaştığımız tarife sadık kalınarak yapılabileceği gibi farklı malzeme varyasyonları ile zenginleştirilerek damak tadına en uygun tarif elde edilebilir. Tarifimizde yer alan kepekli ekmeğin yapımında aşağıdaki malzemelerle evinizde pişireceğiniz en sağlıklı ilk ekmeğinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz:

 • 3 su bardağı kepekli un
 • 2 su bardağı beyaz un
 • 1,5 – 2 çay kaşığı tuz
 • 1 paket instant kuru maya
 • 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 su bardağı ılık su
 • Tercihe bağlı olarak 2 çorba kaşığı pekmez
 • 1 çay bardağı yulaf ezmesi

Üzerine sürülmesi için;

 • 1 yumurta sarısı
 • Tercihe bağlı olarak çekirdek içi
Kepekli ekmek ve sağlıklı beslenme
Kepekli ekmek ve sağlıklı beslenme

Evde Kepekli Ekmek Tarifinin Yapılışı

Evde yapılabilen kepekli ekmek tarifinin yapımı için uygun boyutlarda tercihen kare bir kek kalıbını yağlayarak hazırlamanın adından uygun bir karıştırma kabı temin ederek aşağıda verilen aşamaları takip edin:

 • Seçilen kap içerisinde maya, ılık su ve pekmez karıştırılır.
 • Kepekli un, buğday unu, zeytinyağı ve yulaf ezmesi eklenerek tercihen tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştırılıp hamur yaklaşık yarım saat dinlenmeye bırakılır.
 • Yarım saatlik sürenin sonunda karışıma tuz ekleyerek hamur yapışma özelliğini kaybedene kadar karıştırarak 1 saat boyunca dinlenmeye bırakılır.
 • Dinlenmeye bırakılan hamur seçilen kek kalıbı içerisine yerleştirilerek üzerine yumurta sarısı sürülüp çekirdek içlerinin yerleştirilmesinin ardından 15 dakika önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 35 – 40 dakika boyunca pişirilir.
 • Pişirmenin ardından oda sıcaklığına gelene kadar açık bir şekilde bekletilerek uygun sıcaklığa gelmesinin ardından servis edilir.

Evde Yapılan Kepekli Ekmek Besin Değerleri

Evde yapılan kepekli ekmeğin besin değerleri klasik ekmeğe nazaran oldukça yüksektir. Doyuruculuk özelliği de yüksek olan kepekli ekmeğin 100 gramında yaklaşık olarak;

 • 45 gram karbonhidrat,
 • 7 gram lif,
 • 7 gram protein,
 • 1,4 gram yağ
 • Potasyum, kalsiyum ve demir

Bulunmaktadır. Kolesterol içermeyen kepekli ekmek diyet dönemlerinde rahatlıkla tüketilebileceği gibi diyabet hastalarınca da tüketilebilir.

Evde Yapılan Kepekli Ekmek Kaç Kaloridir?

Evde yapılan kepekli ekmek kalorisi 100 gramlık porsiyonda yaklaşık olarak 210 kaloridir. Diyet dönemlerinde izin verilen 1 ince dilim kepekli ekmekte ise 50 kalori bulunmaktadır. Beyaz ekmeğe nazaran %25 daha az kalori bulunan kepekli ev yapımı ekmeği aşırıya kaçmadan kilo kontrol sürecinize zarar verme korkusu yaşamadan rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Evde Yapılan Kepekli Ekmeğin Faydaları Nelerdir?

Evde yapılan kepekli ekmeğin faydaları bu besin maddesini hayatımızdan çıkarmamamız gerektiğini göstermektedir. Vücuttaki pek çok sistemi olumlu etkileyen kepekli ev yapımı ekmek ile zararlı katkılardan uzak kalarak sağlıklı beslenme şansı elde edebilirsiniz. Kepekli ekmek tüketimi;

 • Zengin vitamin ve protein içermesi nedeniyle kilo aldırmayarak uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.
 • Lifli yapısı sebebiyle bağırsak çalışmasını düzenleyerek bağırsak kanserine yakalanma riskini azalttığı gibi kabızlık gibi boşaltım sistemi problemlerinin önüne geçer.
 • Damarları koruyan kepekli ekmek dolaşım sistemine iyi gelmenin yanı sıra kalp sağlığını korur.
 • Şeker, karbonhidrat ve yağların vücutça emilimini yavaşlatarak kan şekerinin yükselmesini önler.
 • Kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde oluşması için gerekli minerallerin vücut tarafından temin edilmesini sağlar.

Kepekli Ekmek Tarifi ve Ev Yapımı Kepekli Ekmek

Fırından alınan ya da markette satılan hazır ürünlerden pek haz etmiyorsanız sizin için harika tariflerimiz var. Kepekli ekmek nasıl yapılır? Sorusunu tüm detaylarıyla cevaplayacağız, farklı kepekli ekmek tarifleri ile sizlere mükemmel lezzetler sunacağız. İlk sunacağımız tarif ise bildiklerinizden biraz farklı.  Yulaflı kepek ekmeği ile life, proteine tam olarak doyun. Günlük beslenmeniz gereken miktarda en sağlıklı şekilde alın. İsterseniz tarife geçelim.

Malzemeler:

 • Yarım Paket kuru hamur mayası,
 • Ilık su iki su bardağı,
 • Üç çorba kaşığı pekmez,
 • 350 gram kepekli un,
 • 280 Gram geleneksel buğday unu,
 • 1 su bardağı yulaf ezmesi,
 • 60 gram tereyağı,
 • 2 çay kaşığı sofra tuzu,

Hazırlanışı:

8 cm derinliğinde, 24*13 boyutlarında dikdörtgen bir kek kalıbının için iyice yağlayıp, bir kenara bırakın. Geniş bir karıştırma kapında maya, suyu ve pekmezi karıştırmaya başlayın. Buğday unu, kepekli un, eritilmiş yap, yulaf ezmesini karıştırma kapına ekleyip, karıştırmaya devam edin. Temiz bir mutfak havlusunu üzerine ördükten sonra 25 dakika boyunca dinlenmeye bırakın.

Tam olarak 25 dakika dolduktan sonra tuzu ekleyip, mikserinizin hamur ucuyla, karıştırma kabınızın içindeki karışımı yaklaşık olarak 10 dakika boyunca karıştırın. On dakikanın sonunda hamur mikser kabının yanlarına yapışmaya devam ediyorsa birkaç kaşık un daha ekleyebilirsiniz, yapışmıyorsa tam kıvamına gelmiş demektir. Hamurları top haline getirerek yağladığınız kapların içine yerleştirin. 1 saat boyunca üstünü örtün, bırakın biraz kabarsın.

Bir saat sona erdikten sonra hafif unlanmış bir tezgahın üzerine top haline getirdiğiniz hamurları alın. 23 cm’lik kare halinde hamurları açarak, kenarlarını katlamaya başlayın. Birleştirme noktasına özen göstermelisiniz. Birleştirme yeri alta kalacak şekilde kek kalıbına yerleşimi gerçekleştirin. Bir saatlik dinlenmenin ardından hamurunuz pişirmeye hazır hale gelecek.

Pişirmeye başlamadan 15 dakika önce fırınınızı 200 dereceye getirmeyi unutmayın. Tam zamanı geldiğinde ekmeği fırına vererek 45 dakika boyunca pişirin. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra fırından ekmeğinizi alabilirsiniz. Ekmeğinizi aldıktan sonra bırakın birkaç saat oda sıcaklığında dinlesin. Tüm lezzeti o süre içinde oturacaktır. Tüm her şey sona erdiğine göre artık afiyetle yiyebilirsiniz. Aynı zamanda hava almayacak bir kaba yerleştirerek 3 gün boyunca muhafaza edebilirsiniz, kesinlikle bozulmayacaktır.

Ev Yapımı Kepekli Ekmek Tarifi
Ev Yapımı Kepekli Ekmek Tarifi

Kepekli Ekmek Tarifi

Elbette karmaşık bir tarif değil, standart bir şekilde kepekli ekmek yapmak istiyor olabilirsiniz. O zaman normal kepekli ekmek tarifi sizin en doğru seçim olacaktır. Malzemeleri, yulaflı, kepekli ekmeğe göre daha az, yapılışı ise daha basit bir şekilde gerçekleşiyor. İsterseniz malzemelere geçiş yapalım.

Malzemeler:

 • 10 Gram kuru maya
 • 1 Çay kaşığı toz şeker
 • Yarım çay bardağı ılık su
 • 6 Su bardağı kepekli un
 • 2 su bardağı ılık su
 • 1 Kahve Kazığı Tuz

Hazırlanışı:

Bir tatlı kaşığı toz şeker, yarım çay bardağı ılık su ve 10 gram kuru mayayı küçük bir kapta karıştırın. Bu kapın on beş dakika boyunca beklemesi gerekiyor. O sırada 1 kahve kaşığı tuz, 6 su bardağı kepekli unu derince bir kaba koyun. Kepekli unun ortasını bir küçük bir havuz gibi açın. Bekleyen ve kabaran mayanızı bu havuzun içine ekleyin. İki su bardağı ılık suyu üzerine dökerek, hamurunuzu yoğurun.

Yeterince yoğurma işlemi yaptıysanız artık top şekli verebilir, hafif yağlı bir kaba aktarabilirsiniz. Şimdi uzun bir süre bekleyeceksiniz. Bizim önerimiz iki saat boyunca hamurun mayalanması için beklemesi yönündedir.

Bekleme işleminin ardından kabaran hamurumuzu yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine alabiliriz. Burada son işlemleri uygulayacağız; hamurunuza ekmek şeklini verin, bir fırça ile su sürün ve hafifçe üzerine birazcık un serpin. Nemli bir bezle yaklaşık olarak bir saat boyunca dinlendirin.

Neredeyse hazır hale geldi. Önceden 180 derece ısıtmış olduğunuz fırında pişirme işlemini başlatın. Otuz dakika içinde kepekli ekmeğiniz hazır olacaktır. Umarım kepekli ekmek nasıl yapılır sorunuza yanıt verebilmişizdir.