Mineral Yönünden Zengin 16 Farklı Besin

Bu yazımızda sizlere Mineral Yönünden Zengin 16 Farklı Besin hakkında önemli bilgiler paylaşacağız.
Vitamin ve mineraller hangi besinlerde bulunur ? Vücudumuzdaki mineraller nelerdir ? gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Mineraller yeryüzünde ve yiyecekte tespit edilen ve hayat amacıyla lüzumlu olan elementlerdir. Örneğin, kalp ve beyin fonksiyonlarının beraberinde hormon ve enzimlerin üretimi amacıyla minerallere gereksinim vardır. İnsan için en önemli mineraller kalsiyum, potasyum, sodyum, klorür, fosfor ve magnezyumdur.

Aynı derecede mühim olduğu durumda, demir, bakır, florür, selenyum, çinko, krom, molibden, iyot ve manganez gibi yapıt minerallere daha düşük miktarda gereksinim duyulur.Mineraller türlü besinlerde bulunabilir, fakat birtakım besinler bu mühim gıda maddelerinde bilhassa bol miktarda bulunur.

İşte mineraller yönünden zengin 16 yiyecek

 

1. Fındık ve tohumlar

Kabuklu yemişler ve tohumlar bir dizi mineral ila paketlenir, fakat bilhassa magnezyum, çinko, manganez, bakır, selenyum ve fosfor açısından zengindirler.

Bazı kabuklu yemişler ve tohumlar mineral içerikleriyle öne çıkarlar. Örneğin, yalnızca bir Brezilya fıstığı günlük selenyum ihtiyaçlarınızın% 174’ünü sağlarken, 1/4 bardak (28 gram) kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyaçlarınızın% 40’ını sağlar.

Fındık ve benzeri ürünler  atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Ayrıca fındık ve tohum ezmeleri smoothies ve yulaf ezmesine dahil edilebilir yahut taze meyve yahut sebzelerle eşleştirilebilir.

2. Kabuklu Deniz Ürünleri

İstiridye ve midye dahil kabuklu deniz ürünleri yoğunlaştırılmış mineral kaynaklarıdır. Genel olarak selenyum, çinko, bakır ve demir içerirler.

6 orta boy istiridye (84 gram) bitirmek günlük çinko ve bakır ihtiyaçlarınızı karşılar ve günlük selenyum ve demir ihtiyaçlarınızın% 30 ve% 22’sini sağlar.

Çinko, bağışıklık fonksiyonu, DNA üretimi, hücresel bölünme ve protein üretimi amacıyla lüzumlu olan bir besindir.

Hamile ve emziren kadınlar, gastrointestinal hastalığı olan şahıslar, birtakım ilaçları alan şahıslar, ergenler ve daha ihtiyar yetişkinler, bağışıklık tepkisini bozabilecek, büyümeyi ve gelişmeyi engelleyebilecek ve enfeksiyon tehlikesini artırabilecek çinko eksikliği riski altında olan popülasyonlardır. Kabuklu deniz ürünleri yoğunlaştırılmış bir çinko kaynağı sağlar ve bu önemli gıda maddesinde noksanlık riski taşıyanlar amacıyla akil bir seçim yapar.

3. Turpgiller

Turpgillerden Karnabahar, brokoli, İsviçre pazı ve Brüksel lahanası gibi sebzeler, bir çok kronik hastalığın azaltılması ile ilişkilidir. Brokoli, lahana, lahana ve su teresi gibi sebzeler, hücresel işlev, DNA üretimi, detoksifikasyon ve kuvvetli bir antioksidan olan glutatyon sentezi (kükürt) bakımından varlıklıdır. Turpgiller ve sebzeler, magnezyum, potasyum, manganez ve kalsiyum girmek üzere başka pek çok mineral amacıyla iyi bir kaynaktır

4. Etler

Tavuk ve biftek gibi protein kaynakları kadar bilindik olmasa dahi,  etler yiyebileceğiniz en mineral yoğun besinler arasındadır. Örneğin, bir dilim sığır eti (85 gram) günlük bakır ihtiyaçlarınızı karşılar ve günlük selenyum, çinko, demir ve fosfor ihtiyaçlarınızın% 55,% 41,% 31 ve% 33’ünü sağlar.

Ek olarak, etler protein ve B12 vitamini, A vitamini ve folat içerirler.

5. Yumurtalar

Yumurtalara çoğunlukla doğanın multivitamini adı verilir. Bütün yumurtalar gıda yönünden varlıklıdır ve pekçok mühim mineral sağlar. Demir, fosfor, çinko ve selenyumun beraberinde pek çok vitamin, sıhhatli yağ, antioksidan ve protein bakımından varlıklıdırlar. Birçok insan kolesterol içeriği sebebiyle yumurta sarısından kaçınmasına karşın, yumurta sarısı nerdeyse bütün vitaminleri, mineralleri ve başka yararlı bileşikleri içerir, bu nedenle yalnızca beyazı değil, bütün yumurtayı yemeye çalışın.

6. Fasulye

Fasulye lif ve protein  içeriği ile bilinir, fakat bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, manganez, bakır ve çinko bakımından zengindir. Bununla beraber, fasulye ayrıyeten gıda emilimini azaltabilen fitatlar dahil antinutrientler içerir. Yine , incelemelere göre, fasulyeleri filizleyerek yahut ıslatarak ve pişirerek düzenli bir şekilde hazırlamanın, minerallerin biyoyararlanımını çoğalmaya yardımcı olma ihtimalini göstermiştir.

7. Kakao

Smoothie’ye,  bir parça koyu çikolata üstüne, ve yoğurda biraz kakao serpmek, mineral alımınızı artırmanın tatmin edici yoludur. Kakao ürünleri mineraller bakımından zengindir. Kakao ve kakao ürünleri bilhassa magnezyum ve bakır bakımından varlıklıdır.

Enerji üretimi, tansiyon regülasyonu, sinir fonksiyonu, kan şekeri denetimi ve daha çoğu amacıyla magnezyum gerekmektedir.Bakır, başka pekçok mühim beden sürecine ilave olarak, elverişli büyüme ve ilerleme, karbonhidrat metabolizması, demir emilimi ve eritrosit oluşumu amacıyla gerekmektedir.

8. Avokado

Avokado , sıhhatli yağlar, lif, vitaminler ve minerallerle dolu kremalı meyvelerdir. Özellikle magnezyum, potasyum, manganez ve bakır bakımından varlıklıdırlar. Potasyum, kan basıncının düzenlenmesi ve kalp sihhati amacıyla lüzumlu olan bir mineraldir. Çalışmalar, avokado gibi potasyum yönünden varlıklı besinlerde yüksek diyetlerin kalp hastalığı ve inme tehlikesini azaltmaya yardımcı olma ihtimalini göstermiştir.

128.644 bireyi içeren 33 çalışmaya göre,  potasyum alımının yüksek tansiyon, kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı ortaya çıkmıştır.

9. Meyveler

Çilek, yaban mersini, böğürtlen ve ahududu gibi meyveler yalnızca leziz değil bunun yanı sıra mühim bir mineral kaynağıdır. Meyveler iyi bir potasyum, magnezyum ve manganez kaynağıdır. Manganez, enerji metabolizmasında tespit edilen bir dizi metabolik fonksiyonun beraberinde bağışıklık ve sinir sistemi işlevinde lüzumlu olan bir mineraldir.

Bu mineral ayrıyeten kemik ve bağ dokularının büyümesi ve bakımı, ayrıyeten hücrelerin oksidatif hasara karşı korunmasına yardım eden antioksidanların oluşturulmasına katkı sağlar.

10. Yoğurt ve peynir

Süt ürünleri, diyette en süregelen kalsiyum kaynaklarından bir tanesidir. Sağlıklı bir iskelet sistemi için  kalsiyum gerekmektedir. Ayrıca sinir sisteminiz ve kalp sağlığınız için de çok önemlidir.Araştırmalar, pek çok insanın, bilhassa ihtiyar yetişkinlerin diyetlerinde yeterli kalsiyum tüketmediğini işaret etmektedir. Diyetinize yoğurt ve peynir gibi yüksek nitelikli süt ürünleri eklemek , kalsiyum alımınızı ve potasyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi başka mineralleri arttırmanın iyi bir yoludur.

Süt ürünleri yiyemiyorsanız, fasulye, fındık ve yapraklı yeşillikler dahi girmek üzere pek çok besinde kalsiyum bulunur.

11. Sardalya

Sardalya, beslenme güç merkezleridir ve vücudunuzun gelişmesi gereken aşağı yukarı her vitamin ve mineral içerir. Bir tane 3,75 ons (106 gram) sardalya , günlük kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve selenyum gereksinimlerinizin sırasıyla% 27,% 15,% 9,% 36,% 8 ve% 88’ini sağlar . Ayrıca kusursuz bir anti-enflamatuar omega-3 yağ kaynağıdır.

12. Spirulina

Spirulina, toz formunda satılan ve smoothies gibi içeceklerin beraberinde yoğurt ve yulaf ezmesi gibi yemeklere eklenebilen mavi-yeşil bir yosundur. Demir, magnezyum, potasyum, bakır ve manganez gibi minerallerle yüklüdür ve bitirmek sağlığınıza pekçok açıdan yarar sağlayabilir. Örneğin, incelemeler spirulina tüketmenin yüksek LDL (kötü) kolesterol seviyeleri dahi girmek üzere kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olma ihtimalini göstermiştir. Ayrıca, kan şekeri seviyelerini ve iltihap belirteçlerini azaltmaya yardım edebilir.

13. Ata Tohumlar

Mısır, kinoa ve sorgum gibi bazı tohumlar, sağlık açısından önemlidirler. Rafine edilmiş tahıllardan dışında, ata tohmlar magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, manganez ve bakır içerirler.

14. Nişastalı sebzeler

Tatlı patates, patates, balkabağı ve yaban havucu gibi nişastalı sebzeler , beyaz pirinç ve makarna gibi rafine karbonhidratlara kusursuz seçenekler oluşturur. Nişastalı sebzeler epey besleyicidir ve lif, ayrıyeten antioksidanlar, vitaminler ve minerallerle doludur.

Birçok insan, yüksek karbonhidrat içeriği sebebiyle nişastalı sebzelerden kaçınır. Bununla beraber, nişastalı sebzeler, potasyum, magnezyum, manganez, kalsiyum, demir ve bakır gibi mineraller dahi girmek üzere mühim bir gıda kaynağı sağlar.

15. Tropikal meyveler

Tropikal meyveler tropikal yahut subtropikal iklimlerde yetişir ve muz, mango , ananas, çarkıfelek meyvesi, guava gibi meyvelerdir.Antioksidanlar, lif ve vitaminler yönünden varlıklı olmasının beraberinde, pekçok tropikal meyve potasyum, manganez, bakır ve magnezyum gibi kusursuz mineral kaynaklarıdır.

En bilindik tropikal meyvelerden biri olan muzlar, potasyum, magnezyum içerirler.Smoothie’lerinize dondurulmuş tropikal meyveler ekleyebilirsiniz. Ayrıca mineral alımınızı çoğaltmak amacıyla yulaf ezmesi, yoğurt, salata gibi taze tropikal meyveleri tüketebilirsiniz.

16. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, lahana, pancar yeşillikleri, roka, hindiba, kara lahana, su teresi ve marul gibi yapraklı yeşillikler yiyebileceğiniz en sıhhatli yiyecekler arasındadır.

Yeşil yapraklı sebzeler magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez ve bakır açısından zengindir. Bunun dışında hastalık riskini azaltmaktadır.Yapraklı yeşil yeşillik alımı, kalp hastalığı, birtakım kanserler, şeker ve bütün nedenlerden vefat riskini azaltmaktadır.

Smoothie’lerinize azıcık lahana eklemeyi, pancar yeşilliklerini yumurtalarınızla sote etmeyi,  yahut  yoğun bir salata meydana getirmek amacıyla yeşillikleri karıştırmayı tecrübe edinin.

Mineral Yönünden Zengin 16 Farklı Besin Videolu Anlatım

Yazar: kepekliekmek

Ekmek hakkında araştırmalar yapan, insanları bilgilendirmeyi seven bir yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir