Ödem Attıran İçecekler ve Yiyecekler

Ödem Attıran İçecekler ve Yiyecekler hakkında derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Ödem, vücudunuzda çok fazla su biriktiğinde oluşur. Ödemler dolaşım sisteminde yahut dokular ve boşluklar içerisinde gerçekleşir. Ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda şişmeye neden olmaktadır.

Vücutta ödem birikmesinin birkaç sebebi vardır.Bazı kadınlar gebelik esnasında yahut aylık dönemlerinden evvela su tutması yaşarlar. Çok fazla seyahat eden, sürekli oturan fiziki olarak aktif olmayan şahıslar dahi etkilenebilir.Bununla beraber, ödem ayrıyeten böbrek hastalığı yahut kalp yetmezliği gibi önemli bir tıbbi durumun nedeni olabilir. Ani yahut şiddetli ödem birikimi yaşıyorsanız, hemen tıbbi yardım almanızı öneririz.

Bununla beraber, şişliğin hafif olduğu  hallerde, birkaç kolay yöntem ile ödem tutulmasını azaltabilirsiniz. Vücuttan ödemin atılmasını sağlayan içecekler ve yiyecekler nelerdir inceleyelim.

Vücutta bulunan ödemi azaltmanın 6 yolu

1. Çok fazla tuz tüketmeyin

Tuz içerisinde sodyum bulunmaktadır. Sodyum vücutta bulunan su dengesini korumaya çalışır. Çok fazla tuz tükettiğiniz zaman vücudunuzda olması gerekenden biraz daha fazla su birikebilir. Ödem azalması için tuz miktarını azaltmanızı öneririz. Yapılan araştırmalara göre bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermiş.

2. Magnezyum Bulunan Gıdaları Tüketin

Magnezyum minerali insan hayatı için oldukça önemlidir. Vücuda giren magnezyum vücudun çalışması için 300 den fazla reaksiyona girmektedir. Kadınlarda yapılan araştırmalara göre adet öncesi alınan magnezyumun, ödem miktarını azalttığı tespit edilmiştir. Peki magnezyum hangi gıdalarda var ?  Fındık, kepekli tahıllar, bitter çikolata ve yapraklı, yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.

3. B6 Vitamini Alımını Arttırın

Vücudunuzda kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda B6 vitamini önemli bir rol üstlenir. Yine bazı araştırmalar bu vitaminin vücutta bulunan ödemi azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Muz , patates , ceviz ve et B6 vitamini açısından zengindir. Ayrıca doktorunuza danışarak dışarıdan vitamin takviyesi isteyebilirsiniz.

4. Potasyum Bulunan Gıdalar Tüketin

Potasyum insan vücudundan birden fazla işleve sahiptir. En önemli görevi ise vücudun sürekli çalışır halde kalmasını sağlayan elektrik sinyallerinin üretilmesidir. Bunun dışında kalp sağlığını korumaktadır. Potasyum, sodyum seviyelerini düşürerek ve idrar üretimini artırarak ödemi iki şekilde azaltmaya yardımcı gibi görünmektedir.

5. Karahindiba Sıvı Atılmasına Yardımcı Olur

Karahindiba doğal bir diüretik olarak bilinmektedir. Yani vücuttan sıvı atılmasına neden olmaktadır. Doğal diüretikler,  sık tuvalete çıkmaya  neden olurlar. Yapılan araştırmada 24 saat içinde belli bir doz karahindiba tüketimi, vücutta bulunan ödemin azalmasına neden olmuştur. İlerleyen günlerde de daha sık tuvalete çıkıldığı gözlemlenmiştir. (1)

6. Doğal olmayan Karbonhidratlardan Uzak Durun

Rafine olarak tüketilen karbonhidrat kan şekerinin ve insülin seviyesinin hızlı bir şekilde artmasına neden olmaktadır. Vücutta insülinin yüksek olması böbrekte bulunan sodyum emilimini arttırmaktadır. Vücuttan atılamayan sodyum da ödem birikimine neden olmaktadır. Rafine karbonhidrat sofra şekeri ve beyaz un gibi işlenmiş şekerler ve tahıllar bulunur .

Ödem Azaltmanın Diğer Yolları

Hareket etme: Sadece yürümek ve azıcık gezmek, alt ekstremite gibi birtakım bölgelerde likit birikimini azaltmada tesirli olur. Ayaklarınızı yüksek tutmak dahi yardımcı olur.
Su tüketmek: Bazıları çoğalan su alımının su tutmayı paradoksal olarak azaltabileceğine inanıyor
Atkuyruğu: Bir çalışma atkuyruğu bitkisinin diüretik etkileri olduğunu buldu.
Maydanoz: Bu bitki halk tıbbında diüretik olarak tariflenir.
Ebegümeci: Bir ebegümeci türü olan Roselle, halk tıbbında diüretik olarak kullanılmıştır. Yakın tarihli bir çalışma dahi bunu desteklemektedir.
Sarımsak: Soğuk algınlığı üzerindeki tesiri ila tanınmış sarımsak , tarihsel olarak sidik söktürücü olarak kullanılmıştır .
Rezene: Bu bitkinin diüretik etkileri dahi olur .
Mısır ipeği: Bu bitki geleneksel olarak dünyanın birtakım bölgelerinde su tutma tedavisi amacıyla tüketilir
Isırgan otu: Bu, su tutulmasını kısmak amacıyla sarfedilen diğer bir halk ilacıdır
Kızılcık suyu: Kızılcık suyunun diüretik etkileri olabileceği argüman edildi.

Ödem Attırıcı Çay Tarifi

Malzemeler

1 lt kaynamış su
1 tatlı kaşığı yeşil çay,
1 tutam nane,
1 çay kaşığı kekik,
2 dilim limon,
1 halka zencefil

Yapılışı

Kaynamış suya yukarıda bulunan malzemeleri ekleyin. Yaklaşık olarak 5-10 dakika bekletin. Ardından yarısını bir ara öğününüzde, diğer yarısını ise diğer ara öğününüzde için. Bunu içtiğiniz gün 2,5 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Tarif en fazla 3 gün yapılır. Tekrar yapmak istiyorsanız 3 hafta beklemeniz gerekmektedir.

DİKKAT:  Tarif sağlıklı bireyler için geçerlidir. İlaç kullananlar, hamileler ve emziren anneler için uygun değildir. Doktorunuza danışmadan bu tarifi uygulamayınız. Sağlığınızı riske atmayınız.

Tarifin Videolu Anlatımı

kepekliekmek

Ekmek hakkında araştırmalar yapan, insanları bilgilendirmeyi seven bir yazar.

You may also like...

1 Response

  1. Hamide dedi ki:

    Ödem attıran içecekler ve yiyecekler hakkında hazırladığınız yazı için teşekkürler. Bir süredir bu konu hakkında detaylı araştırmalar yapıyorum. Vücutta biriken ödemin atılması oldukça önemli. Bilinçli bir şekilde beslenen insanlar daha sağlıklı uzun yaşarlar. Kesin bu konu hakkında duyarlı olması gerekmektedir. Herkese iyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir