Siyah Susam Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Siyah Susam Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Siyah susam tohumları Sesamum indicum bitkisinin meyve kabuklarında yetişen ufak, düz, yağlı tohumlardır. Susam tohumları, kara, kahverengi, kahverengi, gri, altın ve ak tonları girmek üzere türlü renklerde büyür. Siyah susam tohumları temel olarak Asya’da üretilir, fakat dünya genelinde yayılmaya başlamıştır.

Siyah susam tohumları birçok besin açısından zengindir. Sadece 2 yemek kaşığı (14 gram) siyah susam içerisinde;

Kalori: 100
Protein: 3 gram
karbonhidrat: 4 gram
Lif: 2 gram
Kalsiyum: Günlük Değerin% 18’i (DV)
Magnezyum: DV’nin% 16’sı
Fosfor: DV’nin% 11’i
Bakır: DV’nin% 83’ü
Manganez: DV’nin% 22’si
Demir: DV’nin% 15’i
Çinko: DV’nin% 9’u
Doymuş yağ: 1 gram
Tekli Doymamış Yağ: 3 gram
Çoklu Doymamış Yağ: 4 gram  bulunmaktadır.

Siyah susam tohumları bilhassa varlıklı bir makromineral ve yapıt mineral kaynağıdır. Vücudunuz yapıt minerallere yalnızca ufak miktarlarda gereksinim duyarken, makromineraller daha büyük miktarlarda gereklidir. Siyah susam tohumlarında ki bir takım yapıt mineraller – bilhassa demir, bakır ve manganez – metabolizmanızı, hücre fonksiyonunuzu ve bağışıklık sisteminizi ve bedeninizdeki oksijenin bedeninizdeki dolaşımını düzenlemek amacıyla önemlidir. Susam tohumunun yarısından fazlası doğal doymuş yağdan oluşmaktadır. En son bilimsel ispatlar, doymuş yağ oranı yüksek besinlerin, doymamış yağ oranı yüksek besinlerle değiştirilmesinin kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini düşündürmektedir.

Siyah Susam’ın Sağlık Açısından  Faydaları

Yapılan araştırmalara göre, beden ağırlığının kilogramı başına 0.45-0.9 mL kara küncü tohumu özü (kg başına 1-2 mL) tüketilmesi insülin direncini artırdı, karaciğerde oksidatif stresi tedavi etti ve obeziteye karşı koruduğu görüldü. Ayrıca yine oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olma ihtimali olduğu ortaya çıkmştır. Ancak şimdilik yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır ve daha çok çalışmaya gereksinim vardır.

1. Antioksidan içerir

Antioksidanlar , bedeninizdeki değişik hücre hasarlarının önlenmesinde yahut yavaşlatılmasında mühim rol oynayan maddelerdir. Antioksidanların koruduğuna inanılan bir tür hücresel hasar oksidatif strestir. Uzun zamanlı oksidatif gerilim, şeker, kalp hastalığı ve kanser gibi pekçok müzmin durumun gelişmesine katkıda bulunabilir. Meyve, yeşillik, fındık ve kepekli tahıllar  gibi besinler en iyi  antioksidan kaynaklardan bazılarıdır.

2. Antikanser özelliklerine sahip olabilir

Son birkaç senedir siyah susam tohumları antikanser özellikleri yönünden araştırılmıştır . Siyah susam tohumlarındaki iki bileşiğin – sesamol ve sesamin – antikanser özelliklerine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

3. Saç ve Cilt bakımında rol oynar
Susam tohumu yağları çoğunlukla sabun, şampuan ve nemlendirici gibi saç ve cilt ürünlerine dahil edilir. Bu sebeple, siyah susam tohumları yemenin saç ve cilt sihhati açısından faydalı olabilir.

Siyah Susam Nasıl kullanılır ?

Siyah küncü tohumları online olarak yahut fazlası markette satın alınabilir.

Tohumlar, mutfak kullanımları konusu ile ilgili olağanüstü derecede çok yönlüdür. Salatalara , sebzelere, erişte ve pirinç yemeklerine kolaylıkla serpilebilirler . Siyah küncü tohumları kolaylıkla bir süt yahut tahin ezmesi durumuna getirilebilir.

Konumuzun Videolu Anlatımı

Yazar: kepekliekmek

Ekmek hakkında araştırmalar yapan, insanları bilgilendirmeyi seven bir yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir