Siyez Ekmeği Faydaları

siyez ekmeği

Siyez ekmeği faydaları saymakla bitmiyor. Ekmeğin tüketimi eski çağlara dayanmaktadır. Anadolu toprakları ekmek yapımında çok önemli bir yere sahiptir. Tarihi kaynaklara baktığımızda geçmişte buğdayın Güneydoğu Anadolu topraklarında ekildiği bilinmektedir.  Günümüzde ise Kastamonu ilimizde ekimi ve hasadı yapılmaktadır. Siyez buğdayından elde edilen ekmeğin diğer ekmeklere daha fazla protein içerdiği bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde tam buğday olarak tüketilebilmektedir. Ayrıca glisemik endeksi de oldukça düşüktür. Günümüzde İnsanların sağlıklı yaşam sürme çabaları,  tam buğday kategorisine yönelmelerine neden olmuştur. Bu türün kan kolesterolü başta olmak üzere, bağırsak iltihabı ve alerjiye fayda sağladığı akademik araştırmalarda yer almıştır.

Siyez Ekmeği Faydaları

 • Besleyici ve sağlıklıdır.
 • İştah yönetimine katkı sağlamaktadır.
 • Raf ömrü uzundur, dayanıklıdır.
 • Lif oranı yüksektir.
 • Gluten oranının az olduğu bilinmektedir.
 • karbonhidrat değeri çok düşüktür.
 • Protein oranı yüksektir. (Spor yapan ve zayıflamak isteyen kişiler için önemlidir)
 • Çocukların gelişimi için önem arz etmektedir.
 • Kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı bilinmektedir. Bu da kabızlık yaşamamızı engellemektedir.
 • Besin emilimi düşük olduğu için kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller.
 • Tokluk hissini arttırır.
 • Obezite, diyabet, kalp hastalıkları riskinin az olabileceği araştırmalarda yer bulmuştur.
 • Mineral olarak zengindir.

Ekmeğin üretiminde kullanılan buğdayın özelliklerini de ele alalım. Akademik alan taraması yaptığımızda elde edilen ekmeğin, normal un kullanılarak yapılan ekmekten bazı farklarının olduğunu gördük. Siyez ekmeğini önemli kılan faktörler nelerdir?  Hangi buğday çeşidi daha sağlıklıdır? Aşağıda bu soruların cevaplarını sizlere detaylı olarak açıklamaya çalıştık.

Siyez buğdayı besin değerleri

Alanda yapılan akademik çalışmaları incelediğimizde ortalama değerlerinin dağılımı şu şekildedir; %2,34 kül, %17 protein %2,7 şeker %6,5 nişasta, %3,5 yağ, %1,2 diyet lif, %1 β-glukan içermektedir. Ayrıca Zn, Fe, Mn, Cu, Mg, P elementleri zengin olarak bulunmaktadır. glutamik asit ve prolin amino 5 asitlerinin de değerlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar ürünün insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Kromozom sayısına göre buğday çeşitleri

Atalık siyez, atalık kavılca ve günümüzde kullanılan buğdayın kromozom sayılarının birbirinden farklı olduğu araştırmalarda yer almıştır. Aşağıda yer alan tabloda  üç buğdayın kromozom sayısı sizlerle paylaşılmıştır. Bilim insanları insan sağlığı açısından tüketilmesi gereken buğdayın kromozom sayısının 14 olması gerektiğini söylemektedirler. Siyez de 14,  Kavılca da  28, günümüz buğdayında ise 42 dir. Tablodan da anlaşılacağı üzere günümüzde kullanılan buğdayın 42 kromozomlu olması  sağlığımızı olumsuz anlamda etkileyebilir.

siyez buğdayı kromozom sayısı
siyez buğdayı kromozom sayısı

Siyez buğdayı kullanılarak yapılan ürünler nelerdir ?

Ekimi yapılan ürünlerin hasadı yapıldıktan sonra kaynatılma işlemine tabi tutulmaktadır. Ürünler kaynadıktan sonra kurutulmaktadır. Kurutulan buğday ise taş değirmende kırılma işlemine tabi tutulur. Böylelikle bulgur elde edilir. Kastamonu bölgesini incelediğimizde elde edilen siyez bulgurundan “bulgur pilavı ve ekşili pilav “ yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca yine Un, makarna, irmik, bisküvi, kek, ekmek üretiminde kullanılmaktadır.

2020 yılında Siyez buğdayı hakkında yapılan bilimsel araştırmalar

Siyez buğdayı hakkında yapılan araştırmaları inceledik. Son 4 ay içerisinde 3 adet makale yayınlanmış. Makaleleri aşağıda bulunan linklerden okuyabilirsiniz.

Kastamonu ilinde yetiştirilen siyez buğdaylarında (Triticum monococcum) toprak- tahıl arasında mineral madde ve bazı fizikokimyasal nitelikleri açısından toprak- tahıl arasındaki ilişkinin araştırılması ile ilgili makaleye buradan

Siyez buğday (Triticum monococcum) ıslahında kullanılabilecek gen kaynaklarının agro-morfolojik ve moleküler karakterizasyonu ile ilgili makaleye buradan

Bazı fırıncılık ürünlerinde siyez buğday unu kullanımının optimizasyonu, ürün kalitesi ve raf ömrü nitelikleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi  ile ilgili makaleye ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: kepekliekmek

Ekmek hakkında araştırmalar yapan, insanları bilgilendirmeyi seven bir yazar.

“Siyez Ekmeği Faydaları” için 3 yorum

 1. Siyez ekmeği faydalarıni sayenizde öğrenmiş oldum. Siyez unu satın alıp evde ekmek yapmayı düşünüyorum . Ekmeğin kokusunun bile başka olduğunu söylüyorlar. Denedigim zaman düşüncelerimi yazarım. Kolay gelsin.

 2. Siyez ekmeği faydaları arasında en dikkatimi çeken şey protein oranı oldu. Spor yapan birisi olarak düzenli olarak tüketmeye karar verdim. Sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız yediğiniz ekmeği değiştirmekle baslayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir